• Przewodnik po karierze w medycynie
    z nami poznasz więcej

O nas

 

Witamy serdecznie w naszym serwisie poświęconym tematyce zdrowotnej. Na stronie, którą oddajemy do dyspozycji naszych Czytelników, chcemy informować o nowoczesnych formach leczenia, diagnostyce chorób oraz ich profilaktyce. Będziemy poruszać zagadnienia związane ze zdrowiem takie jak aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie czy zdrowe zęby.

 

Pielęgniarki, które chciałyby skorzystać ze szkoleń podnoszących ich kwalifikacje mogą to zrobić w ramach szkoleń finansowanych ze środków unijnych. Od pewnego czasu takie prawo przysługuje zarówno pielęgniarkom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, jak też zatrudnionym na kontrakcie. Aby wziąć udział w takim kursie należy mieć udokumentowany minimalnie 6 – miesięczny staż pracy.

W ramach szkoleń dla pielęgniarek organizowane są dwa typy kursów, kurs specjalistyczny, którego ukończenie daje możliwość wzięcia udziału w drugim kursie – kwalifikacyjnym.

 

Odsłony: 1405

Naczelna Izba Lekarska będąca samorządowym organem lekarzy i dentystów w ramach swojej działalności oferuje lekarzom i stomatologom możliwość wzięcia udziału w szeregu szkoleń, są to przede wszystkim szkolenia z kompetencji miękkich, tak istotnych w pracy z ludźmi. Zapisów można dokonywać poprzez stronę internetową NIL. W tym roku wśród organizowanych przez Izbę szkoleń są między innymi:

 

*Wykorzystanie Internetu dla budowania wizerunku lekarza i promocji własnej praktyki medycznej

*Rozwiązywanie konfliktów w relacji z pacjentem oraz reagowanie na obiekcje i zarzuty z jego strony

*Jak motywować pacjenta do skorzystania z zalecanego przez lekarza dentystę planu leczenia? – sztuka negocjacji partnerskich

 

Odsłony: 1481

 

Ubiegając się o przyjęcie na studia stomatologiczne należy przede wszystkim przygotowywać się do trzech przedmiotów: biologii, chemii i matematyki, przy czym na niektórych kierunkach dopuszczana jest zamiennie fizyka z elementami astronomii.

 

 

 

Warto również podkreślić, że przyszli dentyści powinni od razu nastawiać się na zdawanie matury rozszerzonej z powyższych przedmiotów, jest ona bowiem na każdej uczelni lepiej punktowana, na części uczelni wyższych podstawowa matura w ogóle nie jest brana pod uwagę.

 

 

 

Odsłony: 1514

 

Dentyści podobnie jak lekarze, chcąc stać się specjalistami w określonych dziedzinach stomatologii muszą ukończyć specjalizację i zdać egzamin państwowy. W zależności od dziedziny jakie dotyczy specjalizacja czas jej uzyskiwania jest różny i tak:

 

 

 

1. Periodontologia, stomatologia dziecięca i stomatologia zachowawcza z endodoncją – nie krócej niż 3 lata,

 

 

 

2. Chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, protetyka stomatologiczna – nie krócej niż 4 lata,

 

 

 

3. Chirurgia szczękowo-twarzowa – nie krócej niż 6 lat,

 

 

 

4. Pozostałe specjalizacje – nie krócej niż 5 lat.

 

 

 

Odsłony: 1524

 

Podejmując studia na kierunku lekarsko – dentystycznym na jednym z polskich uczelni należy liczyć się nie tylko z zajęciami w trakcie roku akademickiego, ale również z koniecznością odbywania praktyk wakacyjnych.

 

 

 

Znaczna część uczelni zapewnia swoim studentom miejsca, w których bez żadnych formalności mogą oni odbyć obowiązkowe praktyki, jeśli student chce odbyć je w innym miejscu musi uzyskać zgodę jednostki oraz podpisać odpowiednią, dostępną w siedzibie uczelni – umowę.

 

Odsłony: 1551

Odkrycia medycyny